Agnieszka Wojtkowiak
Nauczycielka jogi metodą IYENGARA® w stopniu Intermediate Junior III/level 3
Obecnie prezeska Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce SJIP.
Uczenie jest wypadkową moich zewnętrznych i wewnętrznych doświadczeń przełożonych na język jogi, mojego czucia i rozumienia opanowanych technik i metod pracy z ciałem i pracy z grupą spowitych życzliwością i uszanowaniem drugiego człowieka.
Joga jest życiem.
To, czego doświadczamy w praktyce, w asanie, przekłada się na codzienne życie. To wyrównanie zewnętrznych i wewnętrznych struktur oraz działających sił, aby doświadczać spokoju i harmonii.... czyli dobrego życia.
Poza jogą:
Hawajski masaż Lomi Lomi Nui
Sesje indywidualne, Access Bars, Theta Healing
W licealnych czasach odkrywania wschodnich filozofii, zaglądania w nurty psychologii i adaptowania w życiu idei wegetariańskich pojawiło się pierwsze wydanie „Światła jogi” BKS Iyengara. Stopniowo pozycje jogi zaczęły wpisywać się w moją codzienność. Na pierwsze zajęcia poszłam wiele lat później. Nieregularne domowe ćwiczenie zamieniło się w regularną praktykę własną, udział w warsztatach i kursach nauczycielskich, kilku u Konrada Kocota i jednym u Nataszy Moszkowicz i Ewy Wardzały (trzyletni kurs na stopień Introductory II, trzy roczne kursy przygotowujące do stopni Intermediate Junior I, Junior II oraz Junior III/2018).
W 2018 i 2020 r. odbyłam dwa miesięczne staże w Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute w Punie w Indiach. W
2024 zorganizowałam i wzięłam udział w intensywnym dwutygodniowym warsztacie dla polskich nauczycieli jogi w RIMYI. Od lat z radością uczestniczę w konwencjach i warsztatach jogi prowadzonych przez polskich i zagranicznych nauczycieli. Posiadam certyfikat marki jogi metodą BKS Iyengara. Zajęcia jogi prowadzę od 2010 r. Szkolę nauczycieli. Regularnie praktykuję i medytuję.
Lubię uczyć innych i lubię się uczyć, angażować w nowe doświadczenia, które pozwalają obserwować siebie w różnych okolicznościach. Ukończyłam kilka certyfikowanych kursów hawajskiego masażu świątynnego Lomi Lomi Nui (P. Tomkiewicz, D i J Adamczykowie, Susan P’ainiu Floyd), zaawansowany kurs wejścia do Kronik Akaszy (z Gabrielle Orr), trzy stopnie Theta Healing (z Marianną Bartke), pierwszy stopień Access Bars oraz pełny cykl szkolenia masażu dźwiękiem mis terapeutycznych i gongu wietrznego (A. Samek).
Kocham bycie w naturze, drzewa, las, ziemię, śpiew ptaków, szum wody, bose stopy, konie i mojego psa. Uwielbiam zanurzyć się w doświadczaniu przyrody, w praktyce jogi i qigong, w tańcu, masażu i siedzącej medytacji. Cenię szczere bliskie relacje, głębokie pogawędki, wolno płynący czas i odważne podążanie za głosem serca. fot. SJIP
Pola Myszkowska
instruktorka jogi,
w trakcie treningu mentorskiego uznanego przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce
nauczycielka jogi dla dzieci
Uczenie jogi wspieram dźwiękiem. Inspirację czerpię również z tańca, qi gong i tai chi.
Joga dla mnie to stan, w którym oddech staje się lekki i swoją świeżością odżywia wszystkie komórki, gdy serce bije rytmicznie i wyzwala się radość. Wtedy mam poczucie wewnętrznej mocy. Płynie ona z ziemi, po której stąpam i z powietrza, którym oddycham. Otwierając się na to – jestem, a joga jest mną
Poza jogą:
masaż dźwiękiem mis terapeutycznych i gongu wietrznego
Ścieżką jogi podążam już blisko 12 lat. W 2019 roku ukończyłam kurs instruktorski prowadzony dla EFIB przez nauczycieli jogi metodą Iyengara. Ukończyłam także kurs nauczania jogi dla dzieci (Art of Yoga Emilia Burkiewicz).
Regularnie praktykuję samodzielnie oraz na zajęciach i warsztatach prowadzonych przez zaawansowanych nauczycieli jogi posiadających certyfikat marki jogi Iyengara. Jestem członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce, nauczycielką w trakcie szkolenia mentorskiego u Agnieszki Wojtkowiak.
Od kilku lat prowadzę zajęcia grupowe i indywidualne, w tym jogę dla seniorów, dla dzieci i zajęcia rodzinne.
Sesje jogi urozmaicam dźwiękiem.
Zafascynowana terapeutycznym wpływem dźwięków na człowieka, w 2021 r. ukończyłam szkolenie z zakresu Muzykoterapii Organicznej - Gongi i instrumenty archaiczne w terapii i profilaktyce (Organic Art Syntony), a w 2023 r. pełny cykl szkolenia masażu dźwiękiem mis terapeutycznych i gongu wietrznego (A. Samek).
Pracę z ciałem i oddechem łączę z dobroczynnym wpływem wibracji mis, dzwonków, kamertonu, gongu. Dostrzegając dużą potrzebę rozluźnienia, zarówno u dzieci jak i u dorosłych, wykorzystuję wibracje instrumentów, które pozwalają uwolnić fizyczne napięcia, wejść głębiej w subtelne przestrzenie człowieka.
Regularne doświadczanie relaksujących „kąpieli dźwiękowych” sprawia, że praca na macie staje się bardziej dostępna w zakresach fizycznych i przyjemniejsza. Naturalne instrumenty rezonują z tą cząstką w nas, która pamięta i chce być zawsze w harmonii z otaczającym światem.
Sara Redecka
instruktorka jogi,
w trakcie treningu mentorskiego uznanego przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce
Mam wykształcenie artystyczne, studiowałam scenografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, zawodowo zajmuję się projektowaniem wnętrz.
Joga jest dla mnie odzwierciedleniem sprzeczności życia, inspiracją, drogą do wolności, ale też techniką, która prowadzi do zrozumienia języka własnego ciała.
Jest treningiem umysłu, sposobem na naukę oddechu, który pozwala na utrzymanie zrównoważonego stanu układu nerwowego.
Tego uczę się od lat i chciałabym przekazać to każdej osobie, która zdecyduje się przyjść na moje zajęcia.
Moja fascynacja ruchem zaczęła się na innej płaszczyźnie, która pozornie nie koresponduje z jogą.
W 2017 roku przeczytałam o voguingu i zaczęłam chodzić na regularne zajęcia. W tańcu odnalazłam połączenie ciało-umysł-emocje. Taniec pozwalał mi na uwolnienie i kreatywne tworzenie czegoś nowego w obliczu przeszkód, ograniczeń, jakimi były moje własne ciało i myśli. Po latach widzę wyraźne połączenie z jogą.
Zajęcia jogi były jak odkrycie nowego świata, który otwierał się przede mną stopniowo od 2017 roku.
Horyzont poszerzał się wraz z upływem lat dzięki regularnym zajęciom, poznawaniu nowych, inspirujących osób nauczycielskich, praktyce własnej oraz warsztatom jogowym i ruchowym.
Anna Szymczak
Instruktorka jogi,
w trakcie treningu mentorskiego uznanego przez Stowarzyszenie Jogi Iyengara w Polsce,
w trakcie kursu „Terapia jogą”
Joga jest dla mnie nie tylko sprawnością ciała, ale spokojem ducha, balansem w życiu, odskocznią od codzienności, cudownie rozpoczętym dniem , kontaktem z niezwykłymi ludźmi , doświadczaniem tu i teraz.
Na zajęciach pracując z ciałem, wzmacniamy jego siłę i elastyczność, szukamy stabilności, balansu poprzez skupienie się na zbudowaniu asany od podstaw i trwaniu w niej w komforcie. Uczymy się, jak świadomie oddychać i jak wykorzystywać oddech w praktyce jogi. Doświadczamy wychodzenia poza strefę komfortu, aby ostatecznie poczuć lekkość ciała i ducha :)
Poza jogą:
kurs I stopnia Access Bars
Sport w moim życiu obecny jest niemal od zawsze: w szkole podstawowej pływałam, w liceum, tańczyłam, a po studiach odkryłam bieganie i to dzięki niemu właśnie trafiłam na jogę.
Jogę Iyengara praktykuję od 16 lat. Praktykę przeplatam różnymi stylami jogi, Ashtanga yogą, vinyasa yogą oraz yin jogą i jogą Nidra.
Pierwsze kroki na macie stawiałam pod okiem Karoliny Tomkowiak i Agaty Skowiery. Przez kolejne lata praktykowałam z Nadią Wołoszyn, Julią Durkiewicz, Mateuszem Dekerem, by ostatecznie trafić pod skrzydła Agnieszki Wojtkowiak, która aktualnie jest moim mentorem w drodze do bycia nauczycielem jogi metodą BKS Iyengara.
Ukończyłam 2 roczne kursy doskonalące w metodzie Iyengara pod okiem Pauliny Stróż. Brałam udział w warsztatach Konrada Kocota, Nataszy Moszkowicz, Doroty Kobos, Ewy Wardzały, Moniki Salitry, Basi Lipskiej-Larsem, Beaty Darowskiej oraz z Uday’em Bhosale. Aktualnie poszerzam wiedzę z terapii jogą u Mateusza Stańczaka. Nadal regularnie uczestniczę w warsztatach i konwencjach jogi. Jestem członkiem Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce
Zajęcia prowadzę od 2022 r.
Uwielbiam czas spędzony na łonie natury, podróże, wyprawy rowerowe i długie spacery z psem. Moją drugą miłością, zaraz po jodze, są góry i to właśnie tam ładuję akumulatory. Każdą wolną chwilę spędzam w ogrodzie, dopieszczając jego kolejne zakamarki, a pranajama w takich okolicznościach ma zupełnie inny wymiar .
Ada Prętka
Nauczycielka jogi metodą IYENGARA® w stopniu Introductory II/ level II
Z jogą zetknęłam się w 2006 roku.
Miała być tylko wsparciem rehabilitacji. Nie spodziewałam się, że zaprzyjaźnimy się na dłużej.
Niepostrzeżenie stała się ważną częścią mojego życia. Znalazłam w niej wytchnienie od codziennego zabiegania, spokój, odkrywanie siebie na nowo. Zafascynowała mnie jej różnorodność, kompleksowość, holistyczne podejście oraz możliwości terapeutyczne.
Praktykowałam różne style, m.in. viniasę, ashtangę, jogę powięziową oraz metodę B.K.S. Iyengara. Ostatnio te dwa ostatnie są mi najbliższe.
Jogiczną praktykę pogłębiam uczestnicząc w różnych warsztatach i konwencjach.
W 2018 roku, po 3 letnim kursie u Konrada Kocota, zdałam egzamin nauczycielski Stowarzyszenia Jogi B.K.S. Iyengara w Polsce. Celem kursu było dla mnie pogłębienie praktyki jogi – co się udało w stopniu dla mnie zdumiewającym, na wielu płaszczyznach – a przy okazji zaczęłam prowadzić lekcje.
Prowadzę zajęcia jogi od 2017 roku, ale traktuję to jako hobby.
Na zajęciach lubię przełamywać pozorne bariery i zmieniać przyzwyczajenia uczniów. Bardzo chętnie korzystam z dodatkowych akcesoriów.
Poza matą, jestem nieuleczalnym zwierzolubem i aktualnie służę dwóm uroczym kotkom. Co idzie często w parze, uwielbiam czytać. Natomiast gdy sprzyja pogoda, chętnie pracuję w ogródku, próbując sił w permakulturze. Czasem też majsterkuję :D.